"Nezáleží na tom, kdo je můj otec nebo matka, záleží na tom, kdo jsem já." (úvaha)

05.06.2016 21:37
      Jsem přesvědčená, že jsem v dětském domově prožila všechny ty okamžiky právě proto, abych dnes mohla pochopit  ostatní opuštěné děti a abych jim mohla nabídnout pomoc. Jsem jedna z nich, a i když existují nepochybně děti, které mají silnější  
či smutnější  příběh než já, tak věřím, že třeba i jen jedno dítě vstane ze židle a řekne si: "Nezáleží na tom, kdo je moje matka nebo otec, záleží na tom, KDO JSEM JÁ. "
 
     Toto přísloví jsem si vybrala z důvodu mého životního příběhu. Jsme rozdílní, kdybychom byli všichni stejní, byla by na tom našem světě nuda.
Někdo je vysoký, někdo zase malý, někdo hubený a jiný trochu víc při těle. A koho to trápí?
     Já jsem během svých 15 let zvládla spoustu překážek. Jsem jiná díky své schopnosti uvažovat, mluvit s lidmi, dokázat jim porozumět. A také díky tomu, že si dokážu jít za svým snem.
     Všichni ostatní jsme jiní díky tomu, kde  a s kým žijeme. Znám spoustu lidí, kteří žijí v dětském domově, mezi ně patřím i já a nestydím se za to. 
     Každý máme svůj příběh.
Příběh, který se s námi povleče napořád. Dokola se nás lidé budou ptát:" Proč? Jak? Kdy?"
A stále dokola. Někteří si představí, že když se řekne slovo děcák, že  je to něco  jako vězení, ale není tomu tak. Chodí to tu úplně stejně jako v běžných rodinách, akorát se tu neříká "mami, tati", ale "strejdo, teto" nebo jmény. Každý máme nějaké povinnosti, které musíme plnit, a  pravidla, která musíme dodržovat.
       Být vychovatelem je velmi zodpovědná práce a je také namáhavá. Starají se o nás, aby z nás vyrostli chytří, zdraví lidé.
      Jsem hrdá, že sem patřím, otevřely se mi zde  oči a naučila jsem se být zodpovědnější za svůj život, který si sama vytvářím.  
 
(Napsala Vanessa Šemenda, upraveno.)