Předškoláci "na výletě"

21.12.2018 16:49

 

Ve čtvrtek 20. prosince se děti ze třídy předškoláků vydaly na cestu kolem světa. Šly po stopách vánočních tradic v různých zemích.

Nejprve jsme si pořádně prostudovali mapu ….. děti už vědí, že naše republika leží v Evropě a překvapilo je, jak je proti jiným zemím maličká. Vědí, že USA leží za mořem a právě tam, září asi nejvíce vánočních světýlek.

Svou cestu jsme ale začali v Bulharsku a prostřeli si „štědrovečerní večeři“ podle tamní tradice na zemi, na seně a slámě (prý se tak co nejvíce přiblížíme Ježíškovi, který se na seně narodil). Ochutnali jsme také rýžový nákyp podávaný tradičně ve Finsku, kdo prý v něm najde zapečenou mandli, příští rok se vdá nebo ožení. Našli ji jen někteří, ale nákyp chutnal všem.

Napadl sníh a my řádně posilněni svačinou jsme se na chvíli vrátili na českou vesnici. Po pořádné koulovačce jsme si postavili sněhuláka a dali mu jsméno Andrea.

Najednou jsme se ocitli v Mexiku a podle tamních tradic, jsme se svíčkou (abychom viděli dobře do všech koutů) „po domě“ hledali piňatu – hliněný džbán naplněný drobnými dárečky a sladkostmi. Hurá, našli jsme ji!

Vzali jsme ji s sebou na návštěvu do Velké Británie. Tou se pro nás stala třída paní učitelky Jindrákové 7.C. O dárky z piňaty jsme se podělili se staršími spolužáky a ti nám naoplátku vyprávěli o vánočních tradicích ve Velké Británii, naučili nás několik anglických slovíček a pomohli nám vytvořit si vlastní malou vánoční knížku. Zazpívali jsme si společně koledy. I sedmáci rozdali předškolákům bonbónky a společně jsme shlédli krátký animovaný film o tradičních vánočních zvycích. Moc děkujeme!!!!