Vychovatelka Eva Pletichová
V našem oddělení letos máme 21 dětí z II.B (8 chlapců a 13 dívek) a 3 děti z 5. tříd
Letošní celoroční téma je:
ŘEMESLA A ZAMĚSTNÁNÍ aneb ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO
BŘEZEN - architekti a stavbaři
20.3. - 24.3.
Práce architektů a stavbařů je pro děti zajímavá a baví je vymýšlet různé tvary domů. Kreslili jsme návrhy na čtvrtku a také jsme vytvářeli modely interiéru ze stavebnice Lego. Koncem týdne jsme začali pracovat na modelech domů z různých krabiček (např. od čaje) a z nich potom budeme vytvářet městečko. Také už pilně nacvičujeme a zkoušíme pohádku ,,Sůl nad zlato".
skolni-druzina/fotogalerie-druziny/6-oddeleni-brezen-1966cs.html
13.3. - 17.3.
Využili jsme hezké počasí k vycházce po našem městě a pozorovali jsme zajímavé stavby. Podívali jsme se na nádvoří zámku, pak jsme si prohlédli polikliniku a Domov seniorů a došli jsme kolem tenisových kurtů a zimního stadionu až ke sportovní hale. Také jsme v tomto týdnu byli pozvaní na divadelní a taneční představení do 1.A. Stihli jsme i vyrobit krásné tulipánky na jarní výzdobu sítě před třídou.
6.3. - 10.3.
Tento týden jsme stále ještě pracovali na dokončení výrobků z týdne před jarními prázdninami. Některé holčičky si chtějí ušít dvě i tři věci, a tak jsem jim to umožnila. Začali jsme ale také mluvit o práci stavbařů a architektů a děti kreslily domečky, ve kterých by jednou chtěly bydlet.
ÚNOR - krejčí a švadleny
20.2. - 24.2.
Děti zjistily, že něco ušít není vůbec jednoduché, takže stále pokračujeme v započatém šití zvířátek a míčků. Také jsme si tento týden udělali společně se třídou 1.A karnevalové odpoledne v kostýmech a maskách. Na programu byly různé soutěže a také jsme si hezky zatancovali. Děti si pochutnaly i na drobném občerstvení, které si donesly z domova.
skolni-druzina/fotogalerie-druziny/6oddeleni-unor-1914cs.html
13.2. - 17.2.
V tomto týdnu jsme začali šít něco pro radost - malá zvířátka (myšky, sovičky, medvídky) nebo malý míček. Děti se naučily navlékat do jehly s navlékáčkem, zjistily, jak vypadá krejčovský metr, k čemu je dobrý náprstek a jak se přišívá knoflík. Také jsme se začali domlouvat na připravovaném divadelním představení. Budeme nacvičovat pohádku ,,Sůl nad zlato".
6.2. - 10.2.
Nové téma jsme začali vyprávěním pohádky ,,Jak krtek ke kalhotkám přišel" a vysvětlili jsme si, jak se ze lnu vyrobí látka a co všechno předchází tomu, než začne pracovat švadlena nebo krejčí. Ukázali jsme si látky jednobarevné a látky vzorované a zkusili jsme si různé vzory tisknout. Každý si vytvořil svoje tiskátko s dvěma motivy a na čtvrtku natisknul svůj originální vzor. Z takto připravené čtvrtky jsme pak vystřihli různé části oblečení. Také jsme šli tento týden na vycházku do parku a zavěsili jsme na strom velkou lojovou kouli pro ptáčky.
LEDEN - ševci, rukavičkáři a kožešníci
30.1. - 2.2.
Tento týden jsme už jenom dokončovali všechny začaté výrobky (botičky, měšce, taštičky) a jako odměnu za pololetní vysvědčení jsme jeli do divadla v Příbrami na představení ,,Pohádky do kapsy". Bylo to pět známých pohádek doprovázených zpěvem a hrou na kytaru.
23.1. - 27.1.
V plném proudu je šití kabelek a taštiček, i když práce s kůží je náročná a šití je namáhavé. Děvčata se také naučila plést copánky z vlny a využívají je jako ucha ke kabelkám nebo si je zaplétají do vlasů jako ozdobu. Při pletení copánků si děti navzájem pomáhaly a radily si. Ve škole se děti učily o zvířatech a napadlo je, že by si na velký arch papíru nakreslily ZOO.
16.1. - 20.1.
Dokončili jsme botičky pro panenky, ale šití se nám moc líbí, tak jsme se pustili ještě do pouzdra na pastelky a nebo malých kabelek. Několik děvčat nacvičilo zpívanou a tancovanou pohádku ,,Čert a Káča" a svoje vystoupení pak předvedly i jiným oddělením. Chlapci si užívají hru s novým Legem a také se naučili skládat různé typy vlaštovek a předhánějí se, komu dál doletí.
skolni-druzina/fotogalerie-druziny/6oddeleni-leden-1890cs.html
9.1. - 13.1.
Pokračujeme ve vyrábění botiček pro panenky a plyšáky. Některé holčičky si chtějí vyrobit i dva páry. Chlapcům se do šití botiček moc nechtělo, tak dostali možnost vyrobit si měšec z kůže. Naučili jsme se písničku ,,Šili ševci šili boty" a ještě ,,Já jsem z Kutné Hory", kde se zpívá také o jednom řemesle - o koudelníkovi.
3.1. - 6.1.
V prvním týdnu po prázdninách jsme si zopakovali všechna řemesla, která už jsme prošli a vysvětlili jsme si nové téma. Málokdo věděl, co dělá švec, ale teď už to všichni víme. Pustili jsme se do výroby botiček nebo spíš bačkůrek pro svoje panenky nebo plyšáky. Pracujeme s kůží, koženkou a také s filcem. Děti si také užívají zábavu s novými stavebnicemi a hrami.
PROSINEC - pekaři a cukráři
19.12. - 20.12.
Ze sněhu už nám moc nezbylo, a tak jsme si alespoň vysříhali několik sněhuláků v čepicích a vytvořili si zimní obrázky. Naučili jsme se novou hru - Team (týmy po dvou až čtyřech dětech vymýšlejí slova z různých okruhů na náhodně vylosovaná písmena).
skolni-druzina/fotogalerie-druziny/6-oddeleni-prosinec-1849cs.html
12.12. - 16.12.
Tento týden krásně nasněžilo, tak jsme si užívali zimní hry na platě - navzájem jsme se vozili na bobech, koulovali jsme se, modelovali ze sněhu a pokoušeli jsme se postavit iglú. Ve třídě si děti vyrobily svíčku z voskových vloček a děvčata, která chodí na aerobic nám předvedla svojí nacvičenou sestavu. Povídali jsme si o tom, jaké cukroví maminky pečou a které má kdo rád.
5.12. - 9.12.
Začali jsme si povídat o tom, jaké pečivo má každý z nás nejraději a také, jak je práce pekařů namáhavá a zodpovědná. Některé pekařské výrobky jsme si zkusili vymodelovat a naučili jsme se písničku ,,Pekař peče housky". Také jsme si pro zábavu vyrobili papírový vrtulníček.
LISTOPAD - novináři, žurnalisté a spisovatelé
28.11. - 2.12.
Tento týden byl ve znamení dokončování - dokončili jsme novinovou koláž stromu, téměř všichni už dokončili svojí knížku a odeslali jsme obrázky do výtvarné soutěže. Vyrobili jsme si také nitěné vločky k výzdobě sítě na chodbě před třídou. Rádi bychom přivolali zimu a sníh.
21.11. - 25.11.
Dokončujeme obrázky do soutěže a začali jsme tvořit novinovou koláž. Připravili jsme si podklad (tupováním temperovými barvami),na který budeme lepit strom vytrhaný z novinového papíru. Děti také stále ještě pracují na tvorbě vlastní knížky.
14.11. - 18.11.
Stále pokračujeme v tvorbě knížek, ale kromě toho jsme se rozhodli, že se zapojíme do malířské soutěže, kterou vyhlásili ochránci přírody u nás v Dobříši. Jde o soutěž nazvanou ,,Co jsem viděl/a na krmítku?" a v souvislosti s tím, jsme si našli na internetu nějaké informace o ptáčcích, kteří u nás přezimují. Jako techniku jsme zvolili kolorovanou kresbu - děti nejprve nakreslily obrázek tuší a potom vybarvovaly aquarelovými pastelkami.
7.11. - 11.11.
S nadšením se děti pustily do tvorby svojí knížky nebo leporela. Každé z dětí si vybralo námět, který je mu blízký a začalo s psaním a kreslením. Některé děti to tak baví, že si knížky berou i domů, aby v tom doma mohly pokračovat. Kromě toho také využíváme příjemné podzimní dny venku a hrajeme hry s míčem a skáčeme přes lano.
skolni-druzina/fotogalerie-druziny/6-oddeleni-listopad-1769cs.html
31.10. - 4.11.
V týdnu na přelomu října a listopadu si děti nejprve vyrobily ježečka s pohyblivýma nožkama a potom se seznamovaly s novým námětem měsíce - prací spisovatelů a novinářů. Už vědí, jaký je rozdíl mezi knihou, časopisem a novinami, co je to ilustrace a jak se kreslí komiks.
ŘÍJEN - hajní, myslivci a rybáři
24.10. a 25.10.
V tyto dva dny před podzimními prázdninami jsme ještě zvládli nakreslit les a lesní zvířátka a také jsme učily luštit osmisměrky a sudoku.
17.10. - 21.10.
V tomto týdnu jsme konečně zahráli nacvičenou pohádku pro ostatní oddělení v družině. Děti z toho měly hezký zážitek a velkou radost. Dokončili jsme také podzimní listy a dali je na síť před třídou. Venku jsme si hráli s obručemi a házeli létajícím talířem.
10.10. - 14.10.
Pokračujeme v nacvičování dramatizace pohádky ,,O Šípkové Růžence" a využíváme pěkného počasí ke hrám venku. Také jsem malovali podzimní listy, které chceme použít na podzimní výzdobu sítě před třídou.
skolni-druzina/fotogalerie-druziny/6-oddeleni-1732cs.html
3.10 - 7.10.
Děti si z vlastní iniciativy vymyslely, že budou hrát divadlo a začaly nacvičovat pohádku ,,O Šípkové Růžence". Přinesly si kostýmy, vyráběly rekvizity, psaly scénář a kreslily plakát. Začali jsme si také vyprávět o lese - které stromy tam rostou a která zvířata u nás v lese žijí.
ZÁŘÍ - umělecká řemesla
26.9. - 30.9.
Měsíc uměleckých řemesel jsme zakončili prací se samotvrdnoucí modelovací hmotou a vytvořili jsme si ozdobu na krk. Po vytvrdnutí jsme ji nabarvili akrylovými barvami a k zavěšení jsme použili koženou šňůrku. Luštili jsme také křížovky a osmisměrky a hráli hru ,,Krtek a písmenka."
19.9. - 23.9.
Tento týden jsme ještě pokračovali ve výrobě náramků, ale hlavně jsme se zaměřili na malování vodovými barvami. Děti si namalovaly na velkou čtvrtku strom - jabloň a červené jeřabiny na ní nalepily jako jablíčka. Venku jsme soutěžili v házení na cíl papírovými koulemi.
12.9. - 16.9.
Začali jsme se seznamovat s různými druhy řemesel a vysvětlili jsme si, kdo je to řemeslník. Pak jsme začali s výrobou šperků - každé dítě si zhotovilo náhrdelník a některé děti i náramek. Také jsme si ještě zavzpomínali na prázdniny a nakreslili si nejzajímavější zážitky.
skolni-druzina/fotogalerie-druziny/6oddeleni-zari-1641cs.html
5.9. - 9.9.
V tomto týdnu jsme si ještě chtěli užít sluníčka, a tak jsme si hodně hráli venku. Vyzkoušeli jsme nové obruče, hráli ,,na jelena" a házeli létajícím talířem. Děvčata vytvářela náramky z gumiček a všichni jsme si vyrobili rozvrh hodin, který se dá postavit na stůl. Děti také vytvořily papírová jablíčka, kterými vyzdobily síť před třídou.
1.9. - 2.9.
První dny letošního školního roku jsme se jen přivítali po prázdninách, seznámili se s novým námětem ročního plánu a řekli jsme si něco k bezpečnosti při hrách a činnostech ve družině.