Vychovatelka Hana Lenhartová, DiS.
V našem oddělení jsou žáci z III.B a III.A
Letošní celoroční téma je:
ŘEMESLA A ZAMĚSTNÁNÍ aneb ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO
BŘEZEN - „Architekti a stavbaři“
Odkaz na fotogalerii měsíce březen zde:
skolni-druzina/fotogalerie-druziny/8-oddeleni-brezen-1958cs.html
13. 3. -17. 3. 2023
Pokračujeme v aktivitách spojených s tématem školní družiny – "architekti a stavbaři" – ve třídě stavíme společně z LEGO stavebnice, pořádáme soutěže o nejvyšší věže z kostek a pak je společně boříme. Hráli jsme karetní hry, naše nápady jsme přenášeli na papír – kresbou, nebo malbou. Také jsme zdobili třídu školní družiny svými výrobky domečků a staveb. Napojili jsme se i na historii města Dobříš – pracovali jsme ve skupinkách, poznávali jsme důležité stavby na Dobříši. Později jsme si zahráli i přiřazovací hru. Z venkovních aktivit jsme si vybrali fotbal a dále míčové hry.
6. 3. - 10. 3. 2023
S novým měsícem březnem přichází i nové téma školní družiny - "architekti a stavbaři". S novým tématem se začínáme seznamovat, stavíme domečky ze stavebnic, budovy z Lega, navrhujeme na papíře, jak by vypadal dům podle našich představ. Při rozhovorech jsme se bavili o tom, co je prací architektů a stavbařů.
Venku prosvítají stále hřejivější paprsky od sluníčka, a tak toho využíváme při hrách s míčem na Plate školy, ale i mimo něj.
ÚNOR - "švadleny a krejčí"
Odkaz na fotogalerii za měsíc únor zde:
skolni-druzina/fotogalerie-druziny/8-oddeleni-unor-1919cs.html
20. 2. - 24. 2. 2023
Celý týden se nesl v duchu masopustního karnevalu.
Začátkem týdne jsme si nejprve povídali o historii této tradice v kroužku na koberci, vytvářeli návrhy kostýmů na papír anebo formou modelování ze samotvrdnoucí hmoty.
Třídu ŠD našeho oddělení jsme si před samotným karnevalem patřičně vyzdobili balónky, konfetami a dalšími barevnými ozdobami z papíru a provázků, vyráběli jsme vystřihovánky.
V den plánovaného karnevalu jsme hráli různé soutěže - přenášeli jsme ping-pongový míček na lžičce, chodili jsme po "ledových krách" a soutěžili jsme v tancování s hudbou.
Na závěr všeho byla také tombola - a ještě vyfotit se v kostýmech - tak, karneval se vydařil.
13. 2. - 17. 2. 2023
V tomto týdnu plánujeme karneval na příští týden ve středu, ve třídě kreslíme návrh kostýmu nebo masky. Na svátek sv. Valentýna vyrábíme přáníčka - dle přání dětí. Venku pořádáme soutěže - na procvičení obratnosti nebo rychlosti, hrajeme pohybové hry - např. pohybovou hru "mrazík". Seznamujeme se s křížkovým stehem pomocí vyšívací mřížky, pracujeme s předlohou, učíme se vytvářet podle předlohy. Na žádost dětí se učíme zašívat díry v oblečení. Hrajeme zábavné kvízy a řešíme slovní hádanky. Malujeme na papír, tabuli a také venku.
6. 2. - 10. 2. 2023
Seznamujeme se s novým družinovym tématem - "švadleny a krejčí". Zkoušíme si práci s vyšívací látkou canavou, provlékáme nit uchem jehly a učíme se jednoduchý vyšívací steh. Pokročilejší z nás se vrhají rovnou do sešívání kapsičky a taštičky, případně polštářku. Počasí nám přeje a my se často vypravujeme na sportovně orientované vycházky po okolí školy, pozorujeme při tom obvyklá stanoviště drobného ptactva a objevujeme krmítka, která budeme v budoucnu plánujeme opravit. Ve třídě si spolu povídáme na koberci o tom, jak doma sami pomáháme.
LEDEN - "ševci, rukavičkáři a kožešníci"
Odkaz na fotogalerii měsíce leden zde:
skolni-druzina/fotogalerie-druziny/8-oddeleni-leden-1882cs.html
30. 1. - 3. 2. 2023
Dokončujeme všechny rozpracované výrobky, společnými silami fotografujeme výrobky a naše počínání v tomto týdnu. Pořádáme různé soutěže, od vědomostních přes výtvarné, hrajeme deskové hry ve třídě, a v slunečných okamžicích chodíme na vycházky, kde pozorujeme změny v přírodě. Zkoušíme si demokratické hlasování, rozhodujeme se mezi nabídkou her, zvolili jsme se pro organizovanou činnost - fotbal.
23. 1. - 27. 1. 2023
Společně jsme vytvořili koláž z odstřižků látky. Učíme se tak, že i zbytky materiálů lze využít a není třeba je vyhazovat do koše. Seznamujeme se s pojmy recyklovat a znovupoužít. Individuálně dokončujeme šité rukavice z látky, ukazujeme si šití na stroji - overlock. Z kusů látek děti vymýšlí improvizované kostýmy - tu vidí červený kousek látky , tu kožešinu, a na světě je pohádka "O červené Karkulce". Přidáváme další rekvizity a text s melodií od pana Svěráka a Uhlíře.
16. 1. - 20. 1. 2023
Návrh ze střihového papíru máme za sebou a přenášíme na látku. Seznamujeme se s různými druhy materiálů, a to i formou hry - Kimova hra - materiály. Povídáme si o některých vlastnostech materiálů, děláme náčrtek křídou na látku, bereme jehlu a nit - a zkoušíme si vlastní počátek rukavice. Někteří vyrábí jednodušší kapsičky a taštičky z látky.
9. 1. - 13. 1. 2023
V tomto týdnu hrajeme deskové hry, které jsme dostali pod družinový stromeček - seznamujeme se s pravidly hry CINK a Dobble. Hrajeme pohybové hry venku, pozorujeme změny v přírodě, kolem nás. Tvoříme návrh ze střihového papíru - učíme se pracovat podle postupu. V dalších týdnech nás čeká realizace vlastní rukavice.
2. 1. - 6. 1. 2023
Setkáváme se po vánočních prázdninách a vyprávíme si o prožitcích z nich. Naše vzpomínky vyjadřujeme výtvarně pomocí bílé barvy na kontrastním papíru. Seznamujeme se s novým měsíčním tématem školní družiny "ševci, rukavičkáři a kožešníci" - začali jsme povídáním o rukavičkářích a jejich práci, ukázkou materiálu (kůže), polotovarů a hotových rukavic. Na závěr týdne jsme si skrze audio poslech představili tři krále - Kašpara, Melichara a Baltazara.
PROSINEC - "pekaři a cukráři"
Odkaz na fotogalerii pro měsíc prosinec:
skolni-druzina/fotogalerie-druziny/8-oddeleni-sd-prosinec-1843cs.html
19. - 23. 12. 2022
Pomocí webového vyhledávače se nám daří vyhledat si recept na cukroví. Vytváříme nákupní seznam, podle kterého se nakoupí suroviny. Rozhodujeme se pro vosí hnízda, alias "vosáky", neboť mají tu výhodu, že není nutné je přímo péct v troubě. Odvážně se vrháme do tvorby těsta, pomocí formiček tvarujeme těsto do požadovaných tvarů. A na závěr - sladká ochutnávka před plánovanými vánočními prázdninami.
12. - 16. 12. 2022
Malujeme zimní obrázky, venku se koulujeme a vozíme se na bobech. Posloucháme mluvené slovo na téma "pekaři a cukráři". Malujeme vodovými barvami, kreslíme pastelkami a vytváříme zimní výzdobu. Připravujeme se na vlastní pečení cukroví. Vybíráme recept na cukroví, diskutujeme.
5. - 9. 12. 2022
Týden začal příchodem Mikulášské tématiky, ze které pomalu přecházíme k novému družinovému tématu - pečení - jsme ve fázi příprav a návrhů na papír, modelů z plastelíny. Vedeme rozhovory o tom, jaké pečeme cukroví v období Vánoc, jak pomáháme v kuchyni a co obnáší práce pekaře a cukráře.
LISTOPAD - pro tento měsíc máme téma: "spisovatelé, žurnalisté a novináři"
Odkaz na fotogalerii pro měsíc listopad:
skolni-druzina/fotogalerie-druziny/8-oddeleni-listopad-1753cs.html
28.11. - 2.12.2022
V tomto týdnu jsme dělali výstavu všech děl souvisejících s tématem a hodnotili jsme, jak se nám dařilo, co bychom zlepšili a co vyzdvihli. Téma jsme završili plánovanou besedou v městské knihovně v Dobříši, kde jsme se seznámili s dalšími knihami, časopisy a novinami. Připravili jsme si otázky, které nás zajímaly.
21.11. - 25.11.
V tomto týdnu jsme se připravovali na besedu v knihovně (plánovanou na 30. 11. 2022), a tak jsme se seznamovali s prostředím tzv. Relax boxu, který sousedí právě s městskou knihovnou v Dobříši. Je to prostor, kde je možné se na chvíli zastavit a načerpat síly u četby nebo prohlížení různých druhů knih a periodik, a tak jsme také udělali. Poté jsme si zahráli na herním chodníčku pohybové hry podle návodu, hráli hry s písmeny (např. upravená hra "čáp ztratil čepičku" - počáteční písmeno zvolené barvy). Ve třídě jsme se střídali v četbě vybraných knih, a podle nich jsme realizovali výkres inspirovaný touto knihou. Dále jsme se pustili do koláže "pan spisovatel" z novinových listů.
14.11. - 18.11.
Ranní mlhy přetrvávající do odpoledne spolu s klesající venkovní teplotou nás vybízí spíše k tvořivé náladě uvnitř třídy. Vyrábíme záložky do knih, tento týden prohlížíme různé druhy časopisů, seznamujeme se tak s povoláním novinářů a žurnalistů, spisovatelů. Venku hrajeme týmové hry, například přetahovanou s lanem.
7.11. - 11.11.
Pokračujeme v našem měsíčním projektu, pokračujeme ve výrobě vlastního spisovatelského kousku a naše počínání doplňujeme o relaxační hry s písmeny (například oblíbená hra "město, jméno, zvíře, věc")
Připomínáme si svátek svatého Martina, který dle legendy přijíždí na bílém koni, čteme úryvky z knih a novinových článků, hledáme informace na webu.
31.10. - 4.11.
Plynule přecházíme z předešlého tématu na téma nové, a to: "spisovatelé, žurnalisté a novináři."
Seznamujeme se postupně s tím, co která profese vůbec znamená, učíme se rozlišovat, jaký je rozdíl mezi spisovatelem, novinářem a žurnalistou, nebo naopak, co mají všichni společného.
Zakládáme celoměsíční projekt, kde sami vyrábíme dle vlastní fantazie knihu, časopis nebo novinový článek.
2.11. je dnem označovaným lidově jako "Dušičky" k uctění památky všech zemřelých, povídáme si společně o významu tohoto dne, dohledáváme si informace, které nás zajímají.
ŘÍJEN - téma tohoto měsíce ve školní družině: "hajní, myslivci, rybáři"
Odkaz na fotogalerii pro měsíc říjen:
skolni-druzina/fotogalerie-druziny/8-oddeleni-rijen-1724cs.html
24.10. - 28.10.
Čekají nás podzimní prázdniny a státní svátek, ale i přes to náš zájem o téma neuvadá, ba naopak, vrcholí společnou plánovanou akcí "beseda s rybáři", která probíhala v úterý 25. 10. Na besedě jsme se seznámili s rybářským vybavením, od prutů, přes návnady až k tomu, co všechno rybář ke své práci potřebuje. A nesmíme prý zapomenout hlavně na povolení chytat ryby, to je ze všeho nejdůležitější.
Od milých rybářů jsme dostali i další materiály pro tvoření, omalovánky ryb a barevný obrázek sladkovodních ryb, u kterých jsme hravě mohli přiřadit rybu a její název.
Velmi neradi jsme se s pány rybáři rozloučili, a také s celým tématem měsíce říjen. Tak zase příště, v listopadu, s novým tématem.
17.10. - 21.10.
Z lesního prostředí se pomalu přesouváme do nížin, do krajin rybníků a více se seznamujeme s profesí rybářů. Na úvod jsme si zahráli motivační honičku "Rybičky, rybáři jedou", soutěžili jsme ve výlovu ryb (i když jen dřevěné ryby na magnetické pruty), a hledali jsme inspiraci na výtvarné tvoření v různých knihách i časopisech, kde jsme se dozvěděli nejen, jak která ryba vypadá, ale také jak se která ryba nazývá. Projektovou výukou jsme vytvořili malý ekosystém rybníka na pozemku školy, vedli jsme rozhovory o tom, proč je práce rybářů důležitá a pro velký zájem o toto téma jsme se připravovali na plánovanou besedu s rybáři.
10.10. - 14.10.
Naše vědomosti rozšiřujeme, v tomto týdnu hravou formou probíráme práci hajných a myslivců. Ze stavebnic tvoříme modely různých druhů posedů, vyškrabáváme na destičky reliéfy s mysliveckou kamizolou a zpíváme písně, třeba "Hajný je lesa pán" nebo "já do lesa nepojedu". Za přívětivého počasí jsme v areálu školy stavěli přístřešky pro hmyz a drobné tvory, z knih z městské knihovny vyčetli nové informace o druzích zvířat žijících u nás v lesích. Znalosti jsme upevňovali v jazykových hrách, formou hádanek nebo třeba soubojem ve hře pexeso. Naše pohybové dovednosti jsme rozšiřovali např. pohybovou hrou "liščí ocas" s šátkem. Tvořivé nápady jsme promítli do origami lesních zvířat, zejména pak lišek.
3.10. - 7.10.
Je tu nový měsíc a s ním naše nové téma "myslivci, hajní, rybáři". Seznamujeme se postupně s prací jednotlivých profesí, a jdeme na to od lesa. Pozorujeme změny v přírodě teď na podzim, poznáváme přírodu kolem nás a učíme se poznávat a rozlišovat druhy stromů. Jako správní hajní musíme mít přehled. Po deštivém počasí se v areálu školy objevilo mnoho hub, máme ale na paměti, že zdaleka ne všechny druhy jsou jedlé, některé druhy hub by mohly být dokonce jedovaté. Jsme proto opatrní. Zjišťujeme, že na platě školy jsou krásné dřevěné destičky s názvy zvířat a stromů, vedeme rozhovor o tom, co vidíme, které druhy už známe a které se teprve naučíme.
ZÁŘÍ - umělecká řemesla
skolni-druzina/fotogalerie-druziny/8-oddeleni-zari-1643cs.html
26.9 - 30.9.
Závěrečný týden měsíce září je tu, a my máme pořádně napilno. Dokončujeme všechny výrobky, které jsme měli rozpracované, výrobky společnými silami fotíme, abychom se pochlubili tady, na webu školy, jak se nám to vše povedlo. Slunečné počasí nám tu a tam prostřídá pár dešťových kapek, i tak se vydáváme na sběr listů a barevných bobulí, abychom měli dost materiálu k dokončení všech výrobků. Venku hrajeme hry s pohybem - na babu, nebo sochy. Malujeme vodovými barvami, zdobíme dočasně (do prvního deště) areál školy křídami, přesně tak, jako opravdoví umělečtí řemeslníci.
19.9. - 23.9.
Čtvrtý týden ve školní družině a my jsme se s chutí hned vrhli na další výrobek týdne. Tentokrát bylo naším cílem výroba provlékaného náhrdelníku z přírodních materiálů. Pro naši práci jsme vybrali plody jeřabin, dále listy, barevné bavlnky a nitě. Učili jsme se, jak bezpečně a efektivně zacházet s vyšívací jehlou, kterak zařídit, aby bavlnka z očka jehly nevypadla a naše "korálky" z bobulí dobře držely na náhrdelníku. Nedílnou součástí byl i návrh šperku, a samozřejmě rozsáhlá pátrací akce po samotných materiálech v přírodě. Abychom načerpali síly na samotné tvoření, hráli jsme venku různé hry s pohybem, včetně míčových her a hry s obručemi. Na pískovišti jsme společnými silami vytvořili výstavu šperků a postavili pískové vitrínky.
12.9. - 16.9.
Týden začal deštivě, a tak jsme měli prostor a čas věnovat se výrobě složitějších výrobků. Nejprve jsme tvořili návrh na papír, poté jsme realizovali samotný výrobek - náramek a prstýnek technikou Macramé (neboli drhání), což je technika ručních prací. Jde o vázání uzlů do ozdobných krajek. Podstatou je vázání dvou základních uzlů: plochého a žebrového.
Společnými silami jsme vytvořili i jeden vázací ozdobný list. Práci na výrobku jsme si zpestřili poslechem relaxační hudby a v těch chvilkách, kdy nám to počasí dovolilo, jsme venku hráli hry se švihadly, s míčem a vytvářeli hry vlastní, s pravidly.
5.9. - 9.9.
V tomto týdnu jsme se věnovali seznamovacím hrám, kreslili jsme zážitky z prázdnin a venku na písku jsme vytvářeli různé tvary nádob a také chlapci naprojektovali stavbu Titanicu. Ve třídě jsme vyráběli šperky a tvořili reliéfy z modelíny.
1.9. - 2.9.
Tyto dva dny bylo ve družině málo dětí, a tak jsme si hráli hlavně venku na platě s míčem a se švihadly.